Poruchy metabolizmu sú príčinou mnohých chorôb, ktoré sa výrazne podpisujú pod zdravotný stav populácie sveta. Problémom, o ktorom sa v poslednom čase veľa hovorí, je metabolický syndróm. Na túto tému sme hovorili s odborníkom na poruchy metabolizmu, doktorom Jaroslavom Fábrym.
Čo sú problémy metabolického syndrómu?
Veľmi vážnym problémom je obezita, alarmujúci je najmä jej výskyt u detí. U nás tzv. centrálnou obezitou trpí takmer tridsať percent populácie a celkovou obezitou viac ako toto číslo. Ďalšie varovné signály vysiela počet ľudí trpiacich vysokým krvným tlakom – 33 percent. V súvislosti s tým je na Slovensku mimoriadne vysoký výskyt kardiovaskulárnych ochorení.
Sú poruchy metabolizmu dedičné, alebo ich vieme ovplyvniť?
Iste, genetiku nemožno ani ignorovať, ani podceňovať, ale zároveň si treba uvedomiť, že svoje zdravie máme kompletne vo svojich rukách. A je jedno v akom veku! Poruchy metabolizmu jednoznačne zapríčiňuje zlá výživa a nedostatok pohybu. Nie je nijakým tajomstvom, že na Slovensku pohyb nie je práve populárny a o racionálnom stravovaní ani nehovoriac. Z rôznych prieskumov vyplýva, že Slováci prijímajú najmä obrovské množstvo tukov, čo má za následok vyššiu hladinu cholesterolu, obezitu a následne aj vysoký krvný tlak. A pritom by stačilo naozaj málo – racionálne sa stravovať. Verte, že takáto „liečba“ je oveľa lacnejšia a príjemnejšia, ako tá medikamentózna. Slovákom však chýba ochota zmeniť svoje stravovacie návyky a životný štýl.
Čo by nás prinútilo, aby sme naozaj žili zdravšie? Pomohli by nejaké sankcie?
Možno v niektorých prípadoch áno. Ak mám totiž pacienta diabetika, ktorý ďalej veselo je sladkosti, tak porušuje základnú liečbu. Chýba prevencia, ale šancu na zdravší život máme. Mladšia generácia je totiž ochotnejšia a prístupnejšia na zmeny, keď vidí ich zmysel. A ten by už aj dnes – ešte zdravým – mal ukázať a sústavne ukazovať národnými programami najmä štát.
zdroj: ozene.zoznam.sk