• 14. júla 2024 1:03

1. Horská pozícia (Tadasana): Kľúč k dokonalej rovnováhe a zdravým pohybovým návykom

Horská pozícia (Tadasana)

Jóga je dnes populárna nielen pre svoje relaxačné a meditatívne účinky, ale aj ako forma posilnenia a zlepšenia flexibility tela. Pozícia psa s hlavou dole, známa aj ako Adho Mukha Svanasana, je jednou z najzákladnejších a najdôležitejších ásan v jóge. V tomto článku sa zameriame na podrobnosti tejto pozície, jej účinky na telo a myseľ, ako aj na to, ako ju správne a bezpečne vykonávať.

História a význam Adho Mukha Svanasana

– Pozícia psa s hlavou dole je základnou súčasťou mnohých jógových sekvencií, ako je napríklad Surya Namaskar (pozdrav Slnku). Táto pozícia má svoje korene v starovekej indickej tradícii, kde sa praktizovala ako forma uctievania bohov a prírody.

– Názov pozície, Adho Mukha Svanasana, pochádza zo sanskritu, kde „adho“ znamená „nadol“, „mukha“ znamená „tvár“ a „svana“ znamená „pes“. Takže celý názov doslova znamená „pes s tvárou nadol“.

Účinky na telo a myseľ

– Adho Mukha Svanasana je výborná ásana pre rozťahovanie chrbta, ramien, lýtka a achillovej šľachy. Táto pozícia tiež posilňuje ruky, ramená, lýtka a chodidlá.

– Táto ásana pomáha zlepšiť prietok krvi do hlavy, čo môže byť prospešné pre zlepšenie koncentrácie a zmierňovanie stresu.

– Pozícia psa s hlavou dole môže tiež pomôcť pri trávení a zlepšiť funkciu vnútorných orgánov, ako sú pečeň, obličky a slezina.

Správne postupy a tipy pre vykonávanie Adho Mukha Svanasana

  1. Začnite v štyroch na podložke, s rukami pod ramenami a kolenami pod bokmi. Chodidlá sú šírku bedier od seba.
  2. Vydýchnite a zatlačte ruky do podložky, zdvihnite boky smerom k stropu a narovnajte nohy. Telom by ste mali vytvárať obrátené V.
  3. Uistite sa, že vaše ruky sú šírku ramien od seba a prsty sú široko roztiahnuté. Chodidlá by mali byť šírku bedier od seba, s päty smerujúce k podložke.
  4. Hlavu nechajte visieť voľne medzi ramenami. Dych by mal byť hlboký a pokojný.
  5. Zostaňte v tejto pozícii po dobu 5-10 dychov a potom sa pomaly vráťte do počiatočnej pozície.

Záver

Pozícia psa s hlavou dole (Adho Mukha Svanasana) je jednou z najdôležitejších a najobľúbenejších jógových pozícií, ktorá prináša mnoho fyzických a emocionálnych prínosov. Pri správnom vykonávaní tejto ásany môžete očakávať zlepšenie flexibility, posilnenie svalstva, zlepšenie trávenia a pokoj mysle. Ak ste začiatočník, nezabudnite si dať čas a postupne sa zlepšovať vo svojej praxi. Jóga je cesta, nie cieľ, a Adho Mukha Svanasana je jedným z kľúčových krokov na tejto ceste.

Tréningový plán na jógu: Krok za krokom k lepšej pohode a zdravšiemu životnému štýlu