• 22. mája 2024 19:33
Kofeín

Pozrime sa na akýkoľvek spaľovač na trhu s doplnkami výživy a nemôžeme si nevšimnúť rady stále sa opakujúcich látok, z ktorej jedna je práve kofeín. Jedným z hlavných mechanizmov jeho účinku je jeho priama väzba na tukové bunky, takže kofeín zamedzuje „pripojenie“ ďalších molekúl na bunky s telesným tukom. Pokiaľ by sa na tukové bunky (tzv. adipocyty) viazali aj iné molekuly, mohli by podporovať vstrebávanie tukov do adipocytov a naopak vylučovanie tuku brzdiť. Na druhej strane kofeín stimuluje tukové aby odovzdávali viac tuku do krvného obehu, čím sa tuk dostane do rôznych tkanív, aby sa tam premenili na energiu. Kofeín tiež chráni adipocity pred ukladaním tuku zo stravy, a tak bunkám umožňuje, aby sa zmrštili a vlastne prispievali k vyrysovaniu.
Uzívajte dávku 200-400mg kofeínu ráno a ďalšiu pozde poobede. V tréningových dňoch si vezmite prvú dávku asi hodinu pred tréningom. Kofeín spoľahlivo zvýši spaľovanie tuku pri cvičení a naviac zvyšuje svalovú silu a vytrvalosť, čo Vám umožní intenzívnejšie a dlhšie trénovať.
Pokiaľ sa rozhodnete príjímať kofeín z kávy, trochu sa Vám náklady predražia. Záleží hlavne od kvality kávy resp. obsahu kofeínu v ňom.

zdroj: M&F 3/2009 str.61

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *