• 18. júna 2024 6:52

mlieko – kvalitný zdroj bielkovín

Mlieko

Pohár mlieka

V každom pohári 225 ml mlieka najdete asi 8 g bielkovín, ktoré sú z 80% kazeínové a z 20 % srvátkovej povahy. V každom pohári je ešte 12 g sacharidov.

Vylučovanie inzulínu

Aj keď je mlieko potravinou s nízkym glykemickým indexom, výrazne zvyšuje vylučovanie inzulínu, aj keď hladina glukózy nerastie. To je dobre behom tréningu a ráno, keď je zvýšený inzulín napr. k podpore rastu svalov.

Keď sa snažíte udržať tuky na uzde a naberať len čistú svalovú hmotu, je namieste omedziť konzumáciu mlieka ako pred, tak po tréningu a hlavne ráno, keď by mohol inzulín spôsobiť ukladanie tuku.

Mlieko môže podporovať svalový rast aj preto, že obsahuje tzv. inzulínový rastový faktor IGF-1, ktorý stimuluje hypertrofiu svalov.

Pomáha pri odburávaní tukov

Tiež je bohaté na vápnik, ktorý prispievať k redukcii tuku. Pokiaľ sa rozhodnete piť mlieko, kupujte si radšej biomlieko. Je síce drahšie, ale je bohatšie na omega-3 nenasýtené mastné kyseliny a CLA (konjugovanú kyselinu linolovú) ako bežné mlieko. Obidve tieto látky podporujú odbúravanie tukov a svalový rast.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *