• 22. mája 2024 18:45
Cibuľa

Cibuľa sa môže pochváliť prevažne baktecidnými a fungicidnými účinkami, vitamínami B1, B2, E a C, karoténom. Cibuľa ďalej obsahuje bielkoviny, tuky, minerálne látky (sodík, meď, jód, síra, zinok, draslík, vápnik, fosfor, železo). Cibuľa je tiež bohatá na kyselinu listovú.

Účinné látky cibule s fyziologickými účinkami

 • Éterický olej: Je veľmi prchavý a rýchlo presiakne do všetkých tkanív tela. Zodpovedá za typickú arómu cibule. Tvorí ho viac ako sto rôznych látok.
 • Enzýmy: Cibuľa obsahuje veľa enzýmov, ktoré podporujú trávenie a zvyšujú chuť do jedla.
 • Glykoquín: Je rastlinný hormón, ktorý znižuje hladinu cukru v krvi, čo veľmi prospieva diabetikom. Čím viac cibule diabetici zjedia, tým bude ich hladina cukru v krvi nižšia – cibuľa spomaľuje rozklad inzulínu a predlžuje jeho účinok v organizme.
 • Flavonoidy: Sú rastlinné ochranné látky, ktoré účinne znižujú krvný tlak, hladinu tukov v krvi a znižujú zrážanlivosť krvi. Cibuľa je bohatá na kvecertín, ktorý je jedným z najsilnejších flavonoidov a má výrazný antioxidačný účinok. Kvecertín bráni vzniku rakovinových buniek a aktivizuje protirakovinové enzýmy. Tiež potláča zápal a bolesť pri astme a reumatoidnej artritíde.
 • Rastlinná vláknina: Bráni vstrebávaniu cholesterolu a spomaľuje prechod cukru do krvi.
 • Síra a draslík: Zvyšujú zásaditosť krvi, čím zrýchľujú vylučovanie kyslých odpadových produktov z tela.

Cibuľa zlepšuje náladu

Cibuľa obsahuje látky vyvolávajúce radosť – endorfíny. Vysoký obsah kyseliny listovej vplýva na dobrú náladu a má omladzujúci účinok na bunky. Mnoho zinku povzbudzuje mozgovú činnosť a bohatý obsah vitamínu C prispieva k mentálnej sviežosti.
Cibuľa stimuluje produkciu stresových hormónov a má upokojujúce účinky pri duševnom a nervovom vyčerpaní. Účinok cibule môžeme ešte zvýšiť pridaním zelerovej šťavy a zaradením orechov do stravy.

Znižuje krvný tlak

Vedeli to už starí Egypťania a Rimania – cibuľa je najúčinnejším prostriedkom na zníženie krvného tlaku. Jedna cibuľa pôsobí účinnejšie ako hocijaký farmceutický liek. Ak sa po zjedení cibule ešte niekoľko minút fyzicky namáhame, vysoké hodnoty tlaku sa výrazne znížia. Kúpenie tlakomeru vás o liečivých účinkoch cibule presvedčí na vlastnej koži.

Stimuluje krvotvorbu

Cibuľa je bohatá na železo a kyselinu listovú, čím podporuje krvotvorbu. V tráviacich orgánoch pomáha lepšie využiť krvotvorné látky z potravy, ovplyvňuje krvotvornú schopnosť kostnej drene. Zabezpečuje životne dôležitý transport kyslíka do buniek – lepšie a efektívnejšie ako ostatné potraviny obsahujúce železo.

Lieči zápaly priedušiek

Sírne zmesi cibule sa rýchlo dostávajú zo žalúdka do krvného obehu a potom sa vydychujú pľúcami. To vysvetľuje, prečo už niekoľko minút po jej zjedení má dych známy charakteristický zápach. Cibuľa tak prečisťuje tráviaci trakt, krv i celý dýchací systém. Dokáže rozpustiť i ten najhustejší hlien a uľahčuje jeho vykašliavanie. Obsahuje tiež prírodné antibiotikum proti grampozitívnym baktériám.
Pomáha pri všetkých respiračných infekciách – od zápalu prínosových dutín až po zápal pľúc. Najúčinnejšie pôsobí surová cibuľa, ale účinná je i varená, dusená a pečená.

Zmierňuje a zastavuje astmatické záchvaty

Zjedením surovej cibule sa vďaka jej antialergickým vlastnostiam dá zastaviť alebo zmierniť astmatický záchvat. Tento účinok trvá do 12 hodín. Veľmi pomáha aj inhalácia éterického oleja. Tento efekt vyvoláva thiosulfinát – jedna zo zložiek éterických olejov cibule.
Má schopnosť zastaviť alergické reakcie priedušiek u astmatikov a rozširuje bronchiálne cesty. Výskumy preto potvrdili dôležitosť užívania cibule na prieduškovú astmu kvôli zníženiu citlivosti na alergény. Tento účinok možno pocítiť už pár minút po jej zjedení.

Lieči srdce a cievy

Existuje stále viac dôkazov o tom, že cibuľa chráni pred artériosklerózou a trombózou(tvorenie zrazenín v cievach), zlepšuje prekrvenie a prúdenie krvi v tepnách a znižuje riziko infarktu. Účinné látky zostávajú v cibuli i po tepelnej úprave.
Na tomto účinku sa veľmi podieľa hlavne flavonoid kvecertín, ktorý je silným atioxidantom, vitamín C, vitamín B6 a kyselina listová. Kvecertín nedovolí cholesterolu, aby sa ukladal v cievach a tým zabraňuje zužovaniu vencovitých srdcových ciev a infarktu. Dve plodiny najbohatšie na kvecertín sú jablká a bežná žltá cibuľa.
Konzumácia cibuľovej vody zníži hladinu triglyceridov v krvi a v pečeni. Cibuľa tiež zvyšuje hladinu HDL – dobrého cholesterolu v krvi.
Cibuľová voda: Nadrobno nakrájaná surová cibuľa sa na niekoľko hodín namočí v pohári vody.

Chráni pred rakovinou žalúdka a hrubého čreva

Výskumy preukázali schopnosť cibule a cesnaku neutralizovať karcinogény a brániť vzniku rakovinových buniek. Národný ústav na výskum rakoviny Spojených štátov zistil, že tí, ktorí jedávajú viac cibule a cesnaku, majú oveľa nižšie riziko rakoviny žalúdka a hrubého čreva. V týchto prípadoch je hojné užívanie cibule viac ako odôvodnené.
Iné výskumy ukazujú, že na rakovinu prsníka ani rakovinu pľúc cibuľa nemá cibuľa takmer žiadny vplyv.

Pomáha obličkám

Cibuľa má močopudný účinok a pre svoje zásadité pôsobenie pomáha vylučovaniu odpadových látok. Je doporučovaná pri infekciách obličiek, obličkových kameňoch a pri zlyhávaní tohto orgánu.

Biela, červená cibuľa a pór

Biela cibuľa je najostrejšia a má aj najviac ochranných a liečivých účinkov.Využíva sa často v mexickej kuchyni.
Červená cibuľa je sladšia a hodí sa hlavne do surových šalátov.
Pór je jemnejší ako cibuľa, jeho účinky sú však rovnaké.

Zaujímavosti pre alergikov, krásu a zdravie

 • U alergických osôb môže bodnutie včelou na sliznicu ústnej dutiny vyvolať vážny opuch, pri ktorom hrozí smrť udusením. Ak ihneď po bodnutí včelou požujeme surovú cibuľu, dôjde k zmierneniu opuchu a my tak získame čas na vyhľadanie lekárskej pomoci.
 • Cibuľová šťava s mliekom účinne pôsobí na opuchnuté mihalnice a váčky pod očami a dodáva očiam lesk. Je tiež účinným liekom na pleťové vyrážky a vredy.
 • Cibuľovú vňať bohatú na vitamíny si môžeme ľahko dopestovať i doma: Do pohára s vodou dáme väčšiu cibuľu a asi do polovice ju zalejeme vodou. Vodu často vymieňame. Za pár dní získame prvé zelené výhonky k pravidelnému zrezávaniu.
 • Cibuľovú vňať pridávame do polievok, tvarohových pomazánok, surových šalátov, alebo ňou posypávame varené zemiaky či ryžu.

A na záver

Ďalšie pozitívne účinky cibule:

 • Čistí krv,
 • Lieči srdcové problémy,
 • Znižuje hladinu krvného cukru,
 • Pomáha pri únave, vyčerpaní, ospalosti,
 • Zlepšuje pamäť,
 • Lieči osteoporózu,
 • Čistí vzduch od vírusov a baktérií,
 • Znižuje hladinu škodlivého cholesterolu v krvi,
 • Pôsobí preventívne proti vzniku kŕčových žíl, hemoroidov, poruchám prekrvovanie,
 • Mierni nadúvanie, odstraňuje črevné plynatosť, pomáha proti zápche,
 • Pôsobí ako prírodné afrodiziakum.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *