• 14. júla 2024 0:22

čučoriedky alebo borovnice

Čučoriedky

tieto lesné plody rastú obyčajne vo vyších nadmorských výškach (700 – 1500 m n. m), preto ich zber je namáhavý, ale spojený s turistickým výletom a pohybom na čerstvom vzduchu prospeje nášmu zdraviu a obohatí i naše dovolenkové dni.

Čučoriedky (ľudovo – borovnice) 

Čučoriedky môžeme smelo vyhlásiť za jednu z najzdravších plodín. Sú skvelým zdrojom vlákniny, najznámejším ľudovým liekom proti hnačke, majú ochranné a liečivé účinky pri ochoreniach obličiek, močovodov i močového mechúra.

Čučoriedky obsahujú veľa vitamínu C. V našom tele sa tvorí množstvo škodlivých látok, tzv. L – radikálov, ktoré vznikajú z nepriaznivých vplyvov prostredia i ako následok vnútorných biochemických pochodov. V boji proti nepriateľskej armáde L – radiálov stojí armáda antioxidantov, našich spojencov. Patria tu stovky rastlinných látok, každý kúsok ovocia a zeleniny, ktoré nás chránia, pretože sa obetujú v prospech nášho zdravia.

Antioxidanty

Je naozaj veľkou pravdou, keď nám mamy hovorili: „Jedz veľa ovocia a zeleniny.“ Prírodné farbiva v tejto plodine karotény (majú na svedomí namodro sfarbený jazyk) a prostilben získané z čučoriedok patria medzi najúčinnejšie antioxidačne pôsobiace látky.

Lesná zver vyhľadáva čučoriedky v čase zvýšeného stresu. Aj my čím viac sme v strese, tým viac by sme ich mali konzumovať pre ich upojujúci účinok. Ak sa nám nepodarí nazbierať dostatočné množstvo plodov, môžeme zbierať aj listy. Zápar z listov je vhodný i pre diabetikov, pretože listy obsahujú rastlinný inzulín – myrlitín.

Brusnice si mnohí z nás dávajú do súvislosti iba s obľúbeným jedlom sviečkovou. Ich využitie je však omnoho širšie.

Ďalšie benefity

Brusnice sú veľmi zdravé tmavo červené bobuľovité lesné plody. Obsahujú vysoké množstvo najrôznejších živín, organických kyselín, vitamínov (napr. vitamín C, provitamín A a pod.) a antihnilobných látok.

Obsahujú antioxidanty a ďalšie prírodné zlúčeniny, ktoré podporujú nielen zdravie, ale i celkovú fyzickú a psychickú rovnováhu.

Okrem iného sú v brusniciach prírodné látky – flavonoidy, ktoré majú hneď niekoľko vynikajúcich vlastností:

  1. znižujú tvorbu krvných zrazenín, podporujú kardiovaskulárny systém (zdokonaľujú prietok krvi, znižujú krvný tlak) a spomaľujú vznik atériosklerózy, zamedzujú upchávaniu ciev
  2. intenzívne pôsobia pri prevencii a liečbe rakoviny.

Na začiatku 20. storočia vedci zistili, že brusnice obsahujú kyseliny, ktoré neoxidujú v tele, ale sú viazané v moči ako mechanizmus kontroly a prevencie proti infekcii močových ciest. Tento jedinečný, nezrušiteľný mechanizmus zabraňuje adhézii baktérie E. coli do steny močového mechúra a následnému možnému rozšírovaniu infekcie močových ciest. Preto lekári odporúčajú predovšetkým piť najrôznejšie brusnicové čaje a šťavy ako prevenciu a liečbu zápalov močových ciest.

Pravidelná konzumácia brusníc navyše zamedzuje rozširovaniu baktérii v ústnej dutine, a tým potláča vznik zubných ochorení.

Brusnice však nie sú iba zdravé, ale aj veľmi chutné.

V severnej Amerike patria medzi najobľúbenejšie ovocie. I u nás ich obľúbenosť stále stúpa. Majú slabo kyslú, nahorklú chuť a vyrábajú sa z nich rôzne čaje, šťavy, džemy, omáčky a kompóty, ktoré sú potom používané ako príloha k rôznym jedlám z diviny.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *