• 16. októbra 2024 7:08
Čili papričky

Papričky

Kapsaicín je prírodná chemická látka ktorú obsahujú čili (chilli) papričky. To práve ona im prepožičiava tú charakteristickú hrejivú a pálivú chuť.

Liek

Čili papričky nám nielen zvyšujú chuť do jedla, ale majú aj liečivé účinky. Liek, ktorý síce páli, ale účinne pomáha.

Kapsaicín v čili papričkách podporuje krvný obeh, stimuluje metabolizmus a tým zvyšuje straty tuku. Pri nádche prečistí aj nosné kanáliky. A nielen to.

Kapsaicín sa používa pri liečení podliatin, ale aj omrzlín, dokonca sa vo väčších dávkach pred operáciami podáva do kože, kde zmenšuje pooperačné bolesti. Tu sa samozrejme používa čistý kapsaicín, aby sa predišlo infekciám. Baktérie Vibrio vulnificus, ktoré spôsobujú otravu ustricami alebo suši, neznášajú čili papričky, ktoré ich doslova ničia. Nebezpečné baktérie E-coli alebo salmonely takisto účinne zničíte týmto pálivým liekom.

Ďalšie pozitívne účinky

Diabetikom znižuje kapsaicín hladinu krvného cukru, bráni tiež usadzovaniu hlienu v pľúcach a pomáha zastaviť krvácanie z rezných rán. Ľudia v Mexiku, Latinskej Amerike, ale aj v Indii, kde je známa pikantná kuchyňa, sú menej náchylní na niektoré rakovinové ochorenia.

Proti rakovine

Doteraz to vedci nevedeli uspokojujúco vysvetliť. Experti z Nottinghamskej univerzity však dokázali, že kapsaicín vie zabíjať rakovinové bunky. Odborne sa to volá apoptóza, kedy sa kapsaicín naviaže na bielkoviny v rakovinovej bunke, a tak ju doslova „prinúti k samovražde“. Minulý rok v apríli vedecký tím z Pittburskej univerzity potvrdil štúdiu vedcov z Nottinghamu, a oznámil, že pri laboratórnych pokusoch kapsaicín zredukoval na polovicu rakovinový nádor pankreasu, ale aj prostaty. A úplne stačilo, že dávky kapsaicínu sa rovnali množstvu zodpovedajúcemu trom jedlám z čili papričiek za týždeň. Vedci tvrdia, že kapsaicín ľudia prijímajú v potrave už dlhé tisícročia, a teda nie je zdraviu škodlivý. Vedecké tímy tak začínajú pracovať na liekoch proti rakovine obsahujúcich kapsaicín.

Zdravší život

Čili paprička je liek, ktorý síce páli, ale pomáha ľudskému organizmu. Zahrňme si ju do našej kuchyne a pridajme si ju do jedla. Nemusíme hneď tú najštipľavejšiu, stačí aj menej pálivá a účinok sa na našom zdraví určite dostaví. Náš život tak bude nielen pikantnejší, ale aj zdravší.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *