• 15. septembra 2024 16:36
Citrón

Neistý pôvid citrónov…

Citrón (Citrus limon)
Citrón pochádza z Ázie, jeho presný domov však nie je známy. Do úvahy pripadajú východné Himaláje, juhovýchodná Ázia alebo južná Čína. Arabi ho spoznali v 10. stor., Európania pravdepodobne až o 200 rokov neskôr. Napriek tomu sa v európskej kuchyni ešte dlho citróny nepoužívali. Krištof Kolumbus priniesol citróny pri svojej druhej plavbe v roku 1493 do Zámoria. S pestovaním na obchodné účely začali v 19. stor. Taliansko, Španielsko, Florida a Kalifornia.

Citróny sa pestujú v subtropických oblastiach všetkých kontinentov. Ich najväčšími producentmi sú USA, Taliansko a Španielsko.

Citróny nie sú tropickou rastlinou, ale potrebujú mierne podnebie subtrópov. Stromy vysoké až do 7 m patria k najatraktívnejším rastlinám Stredozemia. Uprostred tmavozeleného lístia visia súčasne jemné biele kvety, bledozelené nezrelé a žiariace žlté zrelé citróny. Tvar citrónu je oválny s výrazným špicom alebo malou vypuklinou pri stopke a opačnom konci. Šupka je podľa odrody tenká alebo hrubá, drsná z vlhkého podnebia, hladká zo suchých oblastí, podľa skladovania zelená až žltá.

Citróny majú horkastú arómu a výraznú kyslú chuť.

Citrón je tropické ovocie bohaté na vitamín C, ktorý nám určite prispeje k povzbudeniu imunity v boji proti infekčným chorobám. Väčšina z nás asi používa citróny k ochuteniu čaju, avšak citróny sa dajú využiť aj inými spôsobmi a ich účinky bývajú niekedy skoro zázračné.

Nahromadené toxické látky v našom organizme hlavne z nevhodnej stravy môžu byť zdrojom mnohých zdravotných problémov, čo sa v mnohých prípadoch odrazí aj na našom zovňajšku. Preto je dôležité dbať aj na pravidelnú vnútornú hygienu a venovať dostatočnú pozornosť detoxikácii organizmu. Mali by ste si však opatrne vyberať medzi množstvom odporúčaných očistných kúr, mnohé vám môžu niekedy skôr uškodiť ako osožiť, v lepšom prípade vám k skutočnej detoxikácii organizmu nedopomôžu.

Rovnako musíme byť opatrní na výber a konzumáciu množstvo ovocia a nemali by sme sa dať nachytať na rôzne módne trendy, ktoré veľa sľubujú, ale väčšinou nezohľadňujú individualitu človeka. Všetci vieme napríklad o liečivej sile citróna. V malých dávkach je citrón vynikajúce detoxikačné ovocie (jeden citrón denne), avšak vo väčších dávkach urýchľuje v tele trávenie.

Citróny patria k najlepším spaľovačom tukov.

Obsahujú kyselinu citrónovú, ktorá pomáha rozdeliť tuk a pektín, ktorý zrýchľuje metabolizmus. Vhodné je na ráno si pripraviť limonádu použitím jedného pohára vody s citrónovou šťavou z jedného citróna. Limonádu vypite v priebehu dopoludnia.

Ako pomáha nášmu organizmu konzumácia citrónu

  • vitamín C chráni organizmus pred pôsobením škodlivých látok, urýchľuje hojenie, povzbudzuje imunitný systém
  • potieranie ďasien citrónovou šťavou pomáha zastaviť krvácanie a spevniť ďasná
  • potieranie nechtov kúskom citrónu pomáha pri záderoch, lámaní nechtov, bielych škvrnách na nechtoch (nedostatok vápnika a zinku)
  • citrónovou šťavou potierame uštipnutia hmyzom, včelou, pri svrbení
  • vonkajšie použitie citrónovej šťavy pomáha pri akné, oparoch, lupinách vo vlasoch, bradaviciach, pigmentáciách
  • vtieranie citrónovej šťavy do pokožky hlavy pomáha pri infekcii kože a vypadávaní vlasov
  • citrónová šťava odstraňuje usadené soli z organizmu, pri dne a kĺbových ťažkostiach sa odporúča každodenné pitie zriedenej citrónovej šťavy a potieranie kostných výrastkov
  • citróny obsahujú éterické oleje, ktoré pomáhajú rozpúšťať žlčové kamene, majú antibakteriálne účinky a znižujú horúčku
  • pitie citrónovej šťavy a jej pridávanie do rôznych šalátov prečisťuje pečeň a ľadviny
  • éterický citrónový olej pôsobí proti bolesti hlavy, vyjasňuje myšlienky, priaznivo pôsobí na pleť, má bielacie účinky, zmierňuje kŕče a pôsobí protiparazitne pri črevných ochoreniach
  • zvláštnou sa môže zdať skutočnosť, že citrónová šťava v organizme pôsobí zásadito a citrón neutralizuje nadmernú produkciu kyseliny soľnej v žalúdku, tým pádom môže byť aj účinným pomocníkom pri pálení záhy
  • pravidelné pitie zriedenej citrónovej šťavy zlepšuje trávenie, stimuluje produkciu žlče, reguluje telesnú váhu, znižuje vysoký krvný tlak, zlepšuje krvný obeh a pôsobí proti trombóze, artérioskleróze
  • Citrón podporuje trávenie a krvný obeh, stimuluje metabolizmus buniek a lymfatický tok. Podporuje detoxikáciu organizmu.

Alergici pozor!

Citrónov by sa mali vyvarovať ľudia, ktorí trpia alergiami na citrusové plody. Alergia sa prejavuje napríklad kožnými vyrážkami, dýchacími ťažkosťami či migrénou po použití citrónu. Veľké množstvo citrónovej šťavy naraz môže tiež svojou kyslosťou poškodiť zubnú sklovinu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *