• 18. júna 2024 8:15

mladý zelený jačmeň je neodelitelná súčasť zdravej výživy

Mladý zelený jačmeň

Zelené potraviny sa stávajú trendom tretieho tisícročia, odborníci na výživu po celom svete začínajú presadzovať tzv. trend green foods („zelené potraviny“, Green Magma). Jeho hlavnou zásadou je, že naša strava by mala obsahovať veľký podiel rastlinnej zložky v surovom stave. Ako prevenciu rakoviny vedci napríklad doporučujú každodennú konzumáciu piatich porcii ekologicky pestovaného ovocia či zeleniny.
Dôležitou súčásťou tohoto trendu predstavuje aj pitie tzv. zelených nápojov, ktoré majú na naše zdravie jedinečné účinky. Dnešný človek konzumuje a priberá, ale napriek tomu často zomiera na nutričnú podvýživu.
Viete rozumnejší dôvod k užívaniu zelených potravin? Koľko ekologicky pestovanej zeleniny denne zjeme? Odpoveď je jasná: Málo! Ďalšia otázka: čo máme vlastne jesť a piť? Doplňte svoj stôl o zelené potraviny mladý jačmeň – zelený jačmeň, chlorellu pyrenoidosu a kozie bio mlieko a uvidíte, čo vaše telo urobí po doplnení toho, čo je mu prirodzené, ale chýbalo mu.

Čím zelený jačmeň a chlorella prospieva nášmu zdraviu?

Prispieva k udržaniu celkového zdravia. Udržuje správne fungovanie imunitného systému. Hrá významnú úlohu pri odkyslení organizmu a dodáva energiu. Zelený jačmeň obsahuje unikátnu kombináciu živín a to v ideálnych pomeroch, ktoré napomáhajú ich vstrebávanie a využitie v organizme. Vďaka tomu zelený jačmeň pomáha telu navracať vitalitu a bojovať s únavou a stresom. Zelený mladý jačmeň prispieva k celkovému ozdraveniu organizmu a jeho ochrane pred nepriaznivými vplyvmi prostredia. Mladý jačmeň je veľmi vhodný i pre diabetikov (pre vysoký obsah enzýmov), pre bezlepkovú diétu (protizápalové účinky, neobsahuje lepok). Mladý jačmeň GW a Chlorella Pyrenoidosa najlepšie účinkujú spoločne, kde sa výborne dopĺňajú.

Vyskúšajte zelené potraviny – zelený jačmeň, chlorellu, Golden Yaccu, Matuzalem či Capramilk namiesto drahých chemických zázrakov. Doprajte vášmu telu prečisťovaciu kúru. Zelené potraviny sú pre očistu vynikajúce pretože organizmus nielen čistia, ale zároveň mu dodávajú dostatok živin, povzbudia unavený imunitný systém, obnovia harmóniu vnútorného prostredia, najmä narušených metabolických pochodov.

Zelené potraviny a zelené nápoje sú veľmi dôležitou zložkou zdravej stravy

Každá zdravá bunka nášho tela túži po živote a po službe vyššiemu celku.. Keď porozumieme významu slov “vyšší celok” všimneme si, že každá bunka je súšasťou určitého tkaniva, ktoré je súčasťou orgánu, ktorý zase slúži “vyššiemu celku” čiže organizmu. Ak však táto bunka stratí schopnosť rozpoznávať svoje miesto v organizme a začne uprednostňovať svoje sebecké záujmy na úkor celku, zvrhne sa a stáva sa bunkou rakovinou. Zelené potraviny dokážu tento stav vylepsiť ak sa správne používajú.

Reakcia tela na zelené potraviny

Ako na takéto chovanie bunky reaguje organizmus? Snaží sa ju zneškodniť. A k tejto úlohe je náš organizmus perfektne vyzbrojený. Jedni biele krvinky protivníka rozpoznajú, druhé označia a tretie pohltia a zneškodnia. Ako potom reagujú zelené potraviny v tele?
No jednoducho tak, že mu pomôžu naštartovať vlastné sebauzdravovacie procesy.

Akú rolu v tomto procese ochrany organizmu hrajú zelené potraviny a zelené nápoje?

Vytvárajú optimálne podmienky pre fungovanie organizmu. Svojim antioxidačným pôsobením chránia bunkové membrány. Silné poškodenie bunkových stien oxidačným stresom vedie k ohrozeniu genetického materiálu uloženého v jadre bunky. Celkové pozitívne pôsobenie zelených nápojov vytvára v organizme podmienky k zdravšiemu životu, ktorý nedáva dôvod bunkám aby sa zvrhli. Zelené potraviny a zelený jačmeň posilňuje obranný aparát. Dostupné štúdie dokazujú aktivizáciu imunitného systému pri dlhodobom užívaní zeleného jačmeňa a zelených potravín.

Autorka publikácie o mladom jačmeni Barbara Simonsohnova popisuje prvé stretnutie s touto zelenou štavou: Na jednom seminári som si išla spraviť bylinkový čaj a stretla som Dávida, takého pekného Izraelca. Videla som ako pripravuje sýtu zelenú šťavu. “Čo to robiš?” pozrela som sa. “Ach!” povedal rozpačito, “pripravujem si nápoj z mladého jačmeňa.” “A prečo?” Na to Dávid rozprával ako prekonal rakovinu žalúdka a od doby čo pije zelený jačmeň, nemá problémy. Táto skúsenosť ju tak silno zasiahla, že sa vydala na zelenú cestu. Aj u mladého jačmeňa platí, že pomáha telu aby si pomohlo samo.

Detoxikácia organizmu vedie k zlepšeniu imunity

V ľudskom tele je dokonalý imunitný systém, ktorý má schopnosť vylúčiť väčšinu toxických látok a prispieť tak k detoxikácii organizmu. Aj keď dokáže vylúčiť veľa odpadových látok, nedokáže úplne všetko a preto mu musíme pomáhať. Detoxikácia organizmu je tak vhodným nástrojom na pomoc telu.

Toxíny, ktoré z organizmu odstraňujeme sú:

 • ťažké kovy – ortuť, olovo, cín, hliník, nikel atď., ktoré spôsobujú imunitné, hormonálne a nervové poruchy,
 • konzervačné látky v potravinách a chemické látky, ktoré nevytvorila príroda, ale človek (poškodzujú schopnosť tkanív ubrániť sa infekciám),
 • antibiotiká – tiež v mäse zo zvierat z veľkoobchodov
 • lieky a drogy pomáhajúce pri bolestiach (sú zdrojom toxínov ukladajúcich sa v orgánoch, napr. v pečeni),
 • pesticídy (môžu sa postupne usadzovať v ľudskom organizme),
 • pliesne – sú všade v životnom prostredí (nikdy sa nemôžu usadiť na zdravom tkanive, živnú pôdu im pripravujú neživé látky v organizme),
 • baktérie – sú príčinou rôznych chronických ochorení,
 • vírusy – vnútrobunkové parazity, ktoré spôsobujú vírusové infekcie

Keď prebieha detoxikácia organizmu je možné tieto chorobné ložiská pozorovať napr. pri vykašliavaní z oblasti priedušiek, hrtanu, alebo pri vysmrkávaní odpadu z oblasti dutín.Veľa ľudí prežíva v menšej alebo väčšej miere chronický stres, ktorý sa môže neskôr odraziť na konkrétnom orgáne alebo tkanive. Takto sa oslabuje ich imunitná schopnosť a dochádza v týchto miestach k usadzovaniu toxínov, infekcií a splodín z potravy, čo výrazne zhoršuje zdravotný stav a na radu sa dostáva práve detoxikácia organizmu. Preto je veľmi dôležité dbať aj na správny výber potravín, v tele dochádza k viacerým tráviacim procesom, po ktorých vznikajú rôzne odpadové látky, čo znamená, že ak mu dodáme správne suroviny, tak aj detoxikácia organizmu je účinnejšia a vaše telo vydrži zdravšie dlhodobo. Ak chcete aby detoxikácia organizmu prebehla rýchlo zvoľte si jednoduché spôsoby, napr. každý deň na lačno 1 lyžica panenského olivového oleja a 1 lyžica citrónovej šťavy a to dva mesiace. Hovorí sa tomu aj pomalá detoxikácia organizmu.

Detoxikácia organizmu nekončí nikdy…

Detoxikácia organizmu je v podstate nikdy nekončiaci proces. Môžme ju robiť prakticky v každom veku, či už u malých detí alebo u ľudí v pokročilom veku. Pre matku je ideálne začať očistu aspoň 6 mesiacov pred otehotnením, čiže skôr než je počatý nový človiečik v tele matky. Medzi veľmi účinné a výhodné detoxikácie patria preventívne očisty na jar a na jeseň. Vnútorné prostredie organizmu závisí predovšetkým od množstva a kvality potravín, ktoré prijímame a tiež podľa toho, ako a čo jeme. Detoxikácia organizmu v podstate závisí od správneho krvného obehu a dýchania a pohybovej a duševnej aktivity. Preto najdôležitejším, čo môžme pre svoje zdravie urobiť je prevencia a pre ňu je vyslovene potrebná detoxikácia organizmu.

Veľmi dôležitým prvkom kedy je detoxikácia organizmu ešte úspešnejšia je aj tepelná príprava pokrmov, čím viac surovej stravy prijmete, myslím zeleninu, ovocie, med, orechy, rôzne super potraviny tým účinnejšia bude vaša detoxikácia organizmu.

Detoxikácia organizmu – rôzne spôsoby podľa vášho zdravotného stavuAby sme uspeli pri očistných procedúrach, je potrebné najprv naše telo pripraviť a to predovšetkým ho “zmäkčiť”, uvoľniť resp. zahriať. Buď vlhkýmparným kúpeľom (pre dehydrovaných) alebo suchou saunou (pre obéznych). Po 15 minútach je potrebné zakončiť procedúru krátkou vlažnou až studenou sprchou, resp. ráno spraviť malú masáž celého tela olejom a následne sa osprchovať teplou vodou. Týchto pár mini rád je len začiatkom ako sa začať správne čistiť resp. zabezpečiť aby bola detoxikácia organizmu správna a vhodne aplikovaná.

Zelený jačmeň, ktorý dostal prívlastok aj mladý jačmeň

je jemný zelený prášok vyrobený zo sušenej jačmennej trávy a listov. Tento prášok je vyrábaný pri nízkej teplote, vďaka čomu si zachováva viac vitamínov, stopových prvkov, minerálov, mastných kyselín a veľké množstvo iných zdraviu prospešných látok. Keďže sa pestuje v čistom prostredí účinky týchto látky sa navzájom posilňujú a znásobujú tak svoje účinky.

Nápoj zo zeleného jačmeňa je naozaj zázračný, veď už za dvadsať minút po vypití pocítite prísun energie, ktorú v práci alebo v škole potrebujete na kilá. Okrem toho pomáha zelený jačmeň pri kožných ťažkostiach, zápche, srdcových a cievnych problémoch, cukrovke, rakovine a dokonca aj spomaľuje bunkové starnutie.

Zelený jačmeň nezničí baktérie, no výrazne posilní imunitu, ktorá si s tým poradí sama aj tak najlepšie. A ako piť nápoj zo zeleného jačmeňa keď mi nechutí? Skúste ho zriediť s jablkovým džúsom a uvidíte, že tento blahodarný nápoj zachutí nielen Vám ale i celej vašej rodine.

História jačmeňa

Jačmenné obilie bolo už nájdené aj niekedy v dobe ľadovej a objavovalo sa aj v staršej a mladšej dobe kamennej. Jačmeň bol tiež objavený v tibete. Pestoval sa vo výške nad 4000m. A kedysi keď ešte na Sahare nebola púšť pestoval sa takmer k rovníku. Egypťanov jačmeň živil už 5000 rokov pred Kristom a vnímali ho ako posvätný dar od boha. Okrem zrna sa používali aj mladé rastlinky zeleného jačmeňa ako posilňujúci prostriedok vo výžive.

Taktiež aj príslušníci starých kultúr v Oriente jedli mladé rastlinky jačmeňa a pšenice. V Babylone sa jačmeň používal ako platidlo. V starej Číne považovali jačmeň za symbol mužskej potencie a patril medzi 5 posvätných rastlín, ktoré symbolicky zasieval sám cisár. Rímsky gladiátori protestovali ak im bol jačmeň odopieraný. V európe bol jačmeň pestovaný skoro všade.

Už tisíc rokov pred Kristom ho ako väčšinovú potravinu jedli obyvatelia Álp a mnohí Keltovia používali šťavu zo zelenej obilnej trávy pre liečbu zranení. Všeobecne bol jačmeň považovaný za plnohodnotnú stravu a o svoje miesto v potravinovom rebríčku bojoval hlavne s pšenicou, ktorá čo je zaujímavé je oveľa náročnejšia na pestovanie.

Do západných prérií Ameriky a na pobrežie Pacifiku sa dostal jačmeň vďaka americkým priekopníkom a indiáni ho používali ako k vnútornej tak aj k vonkajšej liečbe pre jeho schopnosť liečiť telo a posilňovať ducha.

Stručne zopár najčastejších “chorôb” a ako im pomáha mladý jačmeň:

 • Diabetes: Diabetikom pamáha každá “zelená strava”. Reguláciou zásaditosti upravuje priechod cukrov cez črevné steny. Takto sa postupne normalizuje hladina cukru v krvi. Aj toto sa v tele deje úplne prirodzene. Je to funkcia správnej stravy.
 • Zápcha: Opakovaná zápcha je dôsledkom zníženej pohyblivosti hrubého čreva a zníženej svalovej vitality celého tela. Aktívne zložky mladého jačmeňa (hlavne draslík) pohyb tráviaceho traktu podporujú. Starší ľudia mávajú bežne problémy s vlákninou v zelenine. Keďže mladý jačmeň vlákninu neobsahuje je pre týchto ľudí veľkou pomocou.
 • Kožné problémy: Stav pokožky nám ukazuje stav nášho telesného zdravia. Žalúdočné a črevné problémy spôsobujú kožné problémy a vyrážky, ktoré sa najskôr prejavia na slizniciach očí a pier. Kalný zrak alebo spuchnutá tvár signalizujú chorobu pečene alebo ľadvín. Preto lekári pri určovaní diagnózy najprv vyšetrujú pleť a sliznice… Mladý jačmeň omľaduje pokožku tak, že vplýva na vnútorné orgány. Experimenty v tejto oblasti robil Dr. Tatsuo Muto – zverejnil ich pod názvom “Liečenie kožných ochorení extraktom, mladých listov zeleného jačmeňa”.

Mladý jačmeň vie zlepšiť zdravotný stav aj pri nadváhe!

Ak v organizme nefunguje správne spaľovanie, uloží sa nekvalitná strava vo forme tuku. Spaľovanie sa deje pomocou enzýmov. Ak sa pomôže týmto enzýmom, ktoré metabolizujú tuk, tak sa dá nadváha redukovať. Aktívne zložky šťavy, ktorú má mladý jačmeň sú teda lepšou alternatívou než len bežné diéty. Nadváha je ale aj problémom hormónov štítnej žľazy. Ak je už tukov veľa.. tak práve tieto hormóny podnecujú jeho spracovanie. Znížené vylučovanie hormónu štítnej žľazy zvýši nárast hmotnosti. Mladý jačmeň neutralizuje kyslosť telesných tekutín, čím spontánne posilňuje funkciu štítnej žľazy. Samozrejme nezaručuje okamžité schudnutie.. Dôležité je obmedziť určité druhy tukov, škrobu a cukrov a zvýšiť pohybové aktivity, k týmto pridať 3 lyžičky mladého jačmeňa denne a chudnúť určite časom začnete. Mladý jačmeň totižto patrí k tým zeleným potravinám, ktoré ľahko zaradíte do vášho jedálníčka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *